Artikeln publicerades 31 januari 2025
Svapipe AB kontrollerar VA-anslutningar
Vecka 6-13
Varför kontroller vi VA-anslutningarna?
Svapipe AB kommer på uppdrag av Ystads kommun att kontrollera och inventera dagvatten- och spillvattenanslutningar vecka 6-13. Syftet med denna undersökning är att vid kraftig nederbörd förhindra stor belastning av tillskottsvatten i spillvattenledningsnätet, vilket medför en stor onödig miljöbelastning och risk för källaröversvämningar.
Så här går vi till väga
För att snabbt undersöka dina anslutningar använder man rök. Röken tillförs i ledningsnätet utanför husen och tränger sig sedan upp genom stuprör, brunnar med mera. Röken är helt ofarlig och benämns som teaterrök, skulle den komma in i din fastighet så är det bara att vädra ut.
Din tomt kommer att beröras och beträdas flertalet gånger av personalen från Svapipe. Personalen på Svapipe kommer inte att behöva tillgång in i din fastighet så du behöver inte vara hemma när undersökningen sker.
Vem berörs?
Abonnenter på Edvinshemsområdet samt Gjuteriområdet berörs. SMS utskick har gått ut till berörda.
Detta ska du göra inför ledningsinventeringen
Fyll på alla vattenlås som finns i fastigheten, oftast är det golvbrunnarna som inte alltid används. Man glömmer ofta att det finns brunn i källaren, garaget eller pannrummet så se till att fyll på dessa. Detta görs för att undvika att röken kommer in i din fastighet.
Vi hoppas att inventeringen av dag- och avloppsanslutningarna inte ska vålla dig några besvär. Tänk på att detta arbete görs i syftet att se till att ledningarna fungerar och klarar av de stora mängder regn som idag kan uppstå.
Kontakt
Ystads kommun: Marcus Persson 0411-57 71 95
E-post: marcus.persson@ystad.se
Svapipe AB: Tommy Pettersson 0733-69 36 11 eller Erik Edvinsson 0733-69 36 08