Artikeln publicerades 10 december 2025

13 EU-miljoner för att stärka företag i sydöstra Skåne

Ystads kommun, tillsammans med Sjöbo, Tomelilla och Simrishamn kommuner, har beviljats 13 miljoner kronor från Europeiska socialfonden till ett nytt kompetensutvecklingsprojekt för företagen i regionen.

Den gemensamma ansökan för att stärka kompetensförsörjningen i sydöstra Skåne har nu beviljats. Nu satsar vi på kompetensförsörjning som stärker företag och deras anställda. Ystads kommun, tillsammans med Sjöbo, Tomelilla och Simrishamn kommuner, har beviljats 13 miljoner kronor från Europeiska socialfonden till ett nytt kompetensutvecklingsprojekt för företagen i kommunerna.

Projektet startar första kvartalet 2026 och pågår under tre år. Hela 900 anställda från cirka 100 företag får nu tillgång till insatser som stärker kompetens och konkurrenskraft, som till exempel affärsutveckling, AI, marknadsföring, ledarskap och grön omställning.

Folkmassa med en mörkblå cirkel placerad centralt på bilden.