Artikeln publicerades 28 augusti 2025

Ystadsborna har tyckt till om kommunens tekniska verksamheter – här är resultatet

Under våren 2025 deltog 476 Ystadsbor i undersökningen Kritik på Teknik, där invånarna fick möjlighet att tycka till om kommunens arbete med gator, parker, vatten, avfall och kontakt med kommunen. Resultatet visar både styrkor och förbättringsområden.

Rengöring av spegel vid Norra Promenaden

Blandade omdömen

Ystadsborna är mycket nöjda med kvaliteten på kranvattnet – hela 93 % är positivt inställda. Även skötseln av kommunens parker får höga betyg, där fyra av fem är nöjda. Parkerna används främst för promenader, men också som exempelvis gångväg till arbetet och för lek och rekreation.

Standarden på gator och vägar får lägre betyg – knappt hälften av invånarna är negativt inställda. När det gäller snöröjning och halkbekämpning är halka och isbildning det som upplevs som störst problem.

83 % är positivt inställda till hur det fungerar att lämna avfall på kommunens återvinningscentral, men många upplever att det är svårt att ta sig dit utan bil. Fyra av fem är positiva till hur det fungerar för dem att lämna in sina förpackningar och tidningar. Av de som är negativt inställda är det främst fulla behållare som ligger till grund för missnöjet.

Ystadbornas prioriteringar

Exempel på åtgärder som invånarna vill att kommunen prioriterar är:

  • Fler cykelvägar och bättre sammanlänkning av dem
  • Underhåll av asfalt på gator
  • Städning i parker

Resultatet blir underlag för framtida planering

Vi vill tacka alla som tog sig tid att fylla i enkäten. Resultatet ger oss insikt i vad ystadborna uppskattar och vad vi behöver arbeta med att förbättra. Det blir till ett av de underlag vi använder när vi ska planera framåt.

Läs hela resultatet

Här kan du läsa hela rapporten som presenterar resultate pdf, 2 MB.t

Relaterad nyhet: